„Przysługa”, to powieść, która stawia sobie za pytanie, jak daleko jesteśmy w stanie się posunąć, wiedząc, że zostaniemy bezkarni.

„Przysługa”, to powieść, która stawia sobie za pytanie, jak daleko jesteśmy w stanie się posunąć, wiedząc, że zostaniemy bezkarni.

26 stycznia 2023 0 przez TrupiJad

„Dziewczyna zbliżyła palnik do swojej twarzy i przyłożyła ogień do prawego policzka. Kreślił na nim coś w rodzaju krzyża. [….] nie wydawała z siebie żadnego krzyku pomimo bólu, jaki czuła. Odchodziła od zmysłów. Przełożyła palnik do drugiej ręki i oszpeciła sobie drugi policzek, później zajęła się czołem, na którym również wypaliła znak krzyża.”
„Po krótkiej chwili wszedł w nią głęboko i zaczęli się kochać. Wisząca na środku pokoju dziewczyna lekko kołysała się na sznurze, patrząc na kochanków martwymi oczami.”
Słowo ciałem się stało. Tomek Tomaszewski, autor świetnie przyjętego debiutu pt. „Złe miejsce” powraca, by znowu zachwycać czytelników horroru. O ile w przypadku debiutu nie miałem wyraźnych oczekiwań, tak tu wyszedłem z pewnymi założeniami. Tomek udowodnił swoją poprzednią powieścią, że nie boi się ostrzejszych scen, potrafi zbudować zgrabną i zgraną historie i jest w stanie wywołać w czytelnikach efekt zaskoczenia. Do całości oczekiwań wobec „Przysługi” swoje trzy grosze dodał jeszcze wydawca, który był wprost zachwycony i zszokowany brutalnością Tomka.
I tak, Tomaszewski w całości spełnił moje prośby i oczekiwania co do lektury, a nawet znacznie je przeskoczył. „Przysługa„, to powieść, która stawia sobie za pytanie, jak daleko jesteśmy w stanie się posunąć, wiedząc, że zostaniemy bezkarni. Potrafimy utrzymać te wszystkie wyniosłe hasła o moralności, czy może to tylko szopka i każdy z pozoru normalny człowiek może zachłysnąć się władzą. W końcu nie od dziś wiadomo, że każda władza deprawuje, a władza absolutna deprawuje najbardziej.
Przysługa„, to historia Piotra Boguckiego, klasycznego szarego Kowalskiego spod Krakowa, który w pewnym momencie życia uświadamia sobie, że może wpływać na ludzi poprzez swoje myśli. Będąc dostatecznie blisko „ofiary” jest w stanie sprawić, że przeżyje swoje życie w długim zdrowiu, lub w tej chwili rzuci się pod pociąg. Bohater oczywiście nie rozumie skąd się to u niego wzięło, ale nie zamierza narzekać. Szybko wpada na pomysł, by wyświadczać tytułowe przysługi, każdemu kto jest w stanie dobrze zapłacić.
Nie chcę zdradzać wam więcej, bo zabije cały efekt zaskoczenia, ale zakładam, że i tak wiecie jaką ścieżką podąży narrator. W sumie – czy można mu się dziwić?
Przysługa” jest zupełnie inną historią, niż „Złe miejsce” W swoim debiucie Tomek odkrywa karty stopniowo, by następnie rzucić czytelnika na kolana. Tu autor postawił na szybką akcje, która właściwie nie zwalnia pod naporem kolejnych wydarzeń, znajdując ujście w tragedii, jaka ma miejsce w kulminacyjnym momencie.
To brutalna książka i nie ma co się czarować, że przypadnie do gustu wszystkim czytelnikom. Autor wykazywał pewne oznaki w jaką stronę może iść jego twórczość, ale do końca nie byłem pewien, co wybierze. Całe szczęście dla mnie dostałem mocną i momentami sadystyczną historię, która pod tym względem znacznie przewyższa poprzednie dzieło autora.
Znajdziecie tu takie elementy jak amputacja kończyn, wyrywanie paznokci, przypalanie sobie twarzy, morderstwa, „samobójstwa” i wiele innych elementów którymi sprawnie władają twórcy horroru ekstremalnego. Może będzie to stwierdzenie na wyrost, ale wydaje mi się że w Polskiej grozie „wyrasta” kolejny talent. Tomek pokazuje mi, że odnajduje się zarówno w tych bardziej klasycznych historiach, jak i brutalnych opowieściach rodem z najgorszej speluny.
Gorąco was zachęcam do sprawdzenia twórczości Tomka Tomaszewskiego. Tym, którym nie po drodze z splatterpunkiem odsyłam do parokrotnie wspomnianego „Złego miejsca” które również zachwyca.
Po cichu liczę, że to nie ostatnie słowo Tomka.
Łapcie link do sklepu:
Okładka By Widomska
—————————————————————————-

NASZA OFERTA

TRUPI JAD MAGAZYN STRASZNIE KULTURALNY oferuje również ofertę współpracy dla zainteresowanych promocją swoich treści na naszych mediach. Codziennie zamieszczamy nowe informacje, co ma kolosalne znaczenie dla osób śledzących naszą działalność. W przeciwieństwie do liczniejszych stron czy grup – nie ulegamy stagnacji! 

 

Patronaty książkowe, filmowe, wydarzeniowe etc.

Reklama.

– nasze kanały dystrybucji informacji, to:

Facebook

Nasza Grupa literacka

Okiem na książki

Okiem na książki – blog

Wydawnictwo Horror Masakra

fp.Wyd. Horror Masakra

fp. Trzęsawisko

projekt Kołyska Strachu

fp. Kołyska Strachu

Wydawnictwo Phantom Books

fp. Wyd. Phantom Books

You Tube

Twitter

Instagram.

WSPARCIE – Postaw kawę:
https://buycoffee.to/trupijadmagazyn

lub wesprzyj bez pośredników:

09 8128 0005 0066 0943 3000 0010

WPŁATA JEST DOBROWOLNA !

MASZ PYTANIA?

KONTAKT BEZPOŚREDNI:

trupijadmagazyn@interia.pl

tomaszsiwiecx@interia.pl