Ikony Horroru: Dyanne Thorne (horrorshow.pl)

Ikony Horroru: Dyanne Thorne (horrorshow.pl)

8 lutego 2020 0 przez TrupiJad

Treść od:

Ikony Horroru: Dyanne Thorne:

 

Dyanne Thorne urodziła się w 1936 roku w USA. Karierę aktorską rozpoczęła w latach 60tych XX wieku. Jej pierwsza większa rola odbyła w dramacie “Sin in the Suburbs” z 1964 roku. Rok później zagrała w krótkometrażowym filmie “Encounter” u boku debiutującego Roberta Deniro (byli jedynymi aktorami w filmie), a w 1971 roku w komedii fantasy “Pinnochio”.

 

 

Swoją przygodę z kinem grozy rozpoczęła w 1971 roku w horrorze “Point of Terror” opowiadającym o piosenkarzu, który zostaje uwikłany w morderstwo, a rok później zagrała królową czarownic w kolejnym horrorze “Blood Sabbath”.

Prawdziwą sławę jednak zyskała wcielając się w rolę komendanta obozu koncentracyjnego nazistowskich niemiec w filmie “Ilsa – She wolf of SS”. Ten klasyk kina nazisploitation łączący elementy horroru z filmem erotycznym okazał się wielkim sukcesem i był początkiem boomu dla kina nazisploitation. Główna bohaterka to cycata sadystka-nimfomanka torturująca fizycznie więźniów, wykorzystująca ich seksualnie, a także przeprowadzająca na nich eksperymenty pseudomedyczne.

 

 

Pomimo śmierci jaką postać Ilsy poniosła w “Elzie – wilczycy z SS” (bo taki był polski tytuł) film doczekał się trzech sequeli, w których Dyanne Thorne kolejno wcielała się w strażniczkę haremu arabskiego szejka w “Ilsa, Harem Keeper of the Oil Sheiks” (1976), komendanta radzieckiego gułagu w “Ilsa the Tigress of Siberia” (1977), oraz opiekunkę żeńskiego więzienia w ameryce południowej w “Ilsa, the Wicked Warden” (1977).

 

 

Dyanne zagrała także niewielkie role w horrorach “Hellhole” (1985), “House of the Witchdoctor” (2013), oraz “House of Forbidden Secrets” (2013).

Zmarła 28 stycznia 2020 roku.

 

Artykuł przeczytasz także na: HORRORSHOW.PL – https://horrorshow.pl/