„Przełęcz Diatłowa. Tajemnica dziewięciorga”, „Rozmowy z seryjnymi mordercami”, „Leksykon dzikich kobiet” – te oraz inne ciekawe zapowiedzi w Pieprzniku Grozowym.

„Przełęcz Diatłowa. Tajemnica dziewięciorga”, „Rozmowy z seryjnymi mordercami”, „Leksykon dzikich kobiet” – te oraz inne ciekawe zapowiedzi w Pieprzniku Grozowym.

29 grudnia 2019 0 przez TrupiJad

Cześć!

Dziś ostatnia w tym roku porcja potencjalnie interesujących rzeczy wzbudzających [co najmniej] niepokój. O ile rok 2019 wypadł naprawdę spoko pod względem horroru, tak 2020 już teraz zapowiada się masakrycznie dobrze. No bo spójrzcie: nowy Jozef Karika, nowa seria od Wydawnictwa Phantom Books którą rozpocznie „Wiesz, kiedy umrzesz” Morta Castle„Sny umarłych 2020” w dwóch tomach, horrorowe zapowiedzi Wydawnictwa Vesper, nowa powieść Jakuba Bielawskiego, zapowiedzi Wydawnictwa IX, nowe tytuły od Wydawnictwa Dom Horroru (chociażby „Header” Edwarda Lee czy nowa powieść Bartłomieja Fitasa). Jest na co czekać. Korzystając z okazji, w nowym roku życzę wszystkim czytelnikom bloga: książkowych (pozytywnych) zaskoczeń, wielu mocnych wrażeń, mnóstwa czasu na czytanie i tytułów, które rozwalą wam głowy.  ✌

 

klik

 

Na facebook’owej grupie Literatura grozy, horroru i innych straszności. jeden z użytkowników publikuje mini-powieść w odcinkach. „Burdiuk” Janusza Szpilki ma zamknąć się w 13-stu częściach. Rzecz napisana całkiem ciekawie – warto zerknąć.

„To opowieść o fikcyjnych wydarzeniach i bohaterach, w której wspomniano prawdziwe zdarzenia i postacie oraz „przeczytano” m.in. książkę Edwarda Prusa „Holocaust po banderowsku” (Wrocław 2001), Stanisława Srokowskiego „Nienawiść” (Warszawa 2006) i Stanisława Żurka „UPA w Bieszczadach” (Wrocław 2007).

Opisy piękna bieszczadzkiej przyrody i dramatów bieszczadzkiej historii ubarwione zostały fragmentami piosenek zespołu KSU „Moje Bieszczady” (sł. Maciej Augustyn) i „Dziwne drzewa” (sł. Rafał Rękosiewicz)”.
klik

 

Zapowiedź od Wydawnictwa MOVA – „Przełęcz Diatłowa. Tajemnica dziewięciorga” Anny Matwiejewy. Premiera 26 lutego 2020. Lubię takie klimaty więc prawdopodobnie sprawdzę…

„W styczniu 1959 roku grupa studentów i absolwentów Politechniki Uralskiej w Swierdłowsku (dzisiejszy Jekaterynburg) pod przywództwem Igora Diatłowa wyruszyła na północny Ural z zamiarem zdobycia szczytów Otorten i Ojka-Czakur. Wieczorem pierwszego lutego uczestnicy wyprawy rozbili obóz na zboczu góry Chołatczachl, aby przeczekać pogarszającą się pogodę. To, co wydarzyło się później pozostaje zagadką do dziś – wszyscy ponieśli śmierć w tajemniczych okolicznościach. W trakcie prowadzonego śledztwa powstało wiele hipotez dotyczących dramatu, który wydarzył się na Przełęczy Diatłowa.

Kiedy kilkadziesiąt lat później młoda pisarka przypadkowo trafia na informację o tragedii „diatłowców”, jej życie zaczyna się w dziwny sposób splatać z wydarzeniami z 1959 roku. Anna próbuje dociec prawdy”.
klik

 

Coś dla miłośników reportażu – „Rozmowy z seryjnymi mordercami” Christophera Berry-Dee. Książka ukaże się 26 lutego 2020. Wydawnictwo Czarna Owca.

„Christopher Berry-Dee to człowiek rozmawiający z seryjnymi zabójcami. Jako światowej sławy kryminolog śledczy zdobył zaufanie morderców z różnych kontynentów, odwiedzał ściśle strzeżone więzienia, w których przebywają, i szczegółowo dyskutował o ich potwornych zbrodniach.

Unikatowe wywiady przeprowadzone przez autora w kilkunastu najcięższych zakładach karnych świata, rejestrowane na taśmie magnetofonowej i filmowej, zawierają opisy przerażających czynów”.

klik

 

„Leksykon dzikich kobiet” Anny Lewickiej, zilustrowany przez Klaudię Migacz. Zapowiada się ciekawie. Wydawnictwo BOSZ (więc będzie ładne – twarda oprawa, dobry papier i sporo obrazków), premiera 23 stycznia 2020.

„Niniejszy leksykon poświęcony jest znanym z mitów, legend i baśni postaciom kobiecym przeistaczającym się w zwierzęta. Anna Lewicka, przeprowadzając czytelnika po różnych zakątkach świata – od Kraju Kwitnącej Wiśni przez Wyspy Brytyjskie do lasów Amazonii – snuje opowieści o czterdziestu kobietach i ich niezwykłych zdolnościach. Niektóre opisywane postacie potrafią samoistnie zamienić się w zwierzę, inne z kolei przechodzą transformację wskutek czyjejś ingerencji. Każda przemiana służy jednak jakiemuś celowi – poszukiwaniu pomocy, oszukiwaniu ludzi, schwytaniu ofiary czy odpokutowaniu za grzechy. Tytułowe dzikie kobiety, wspaniale zilustrowane przez Klaudię Migacz, ożywają na kartach książki, prezentując formy, jakie przybierają w wierzeniach niemal całego świata. Będzie to wspaniała lektura dla wszystkich miłośników mitologii, nie tylko słowiańskiej”.

klik

 

22 stycznia przyszłego roku, za sprawą Wydawnictwa Marginesy ukaże się powieść graficzna „Loteria” Milesa Hymana. Historia jest komiksową adaptacją opowiadania Shirley Jackson pod tym samym tytułem, które w swoim czasie narobiło sporo szumu…

„Małe, idylliczne amerykańskie miasteczko, w którym wszyscy znają się po imieniu. Każdego roku te imiona zapisywane są na kartkach i wkładane do drewnianego pudełka. Tylko jedno zostanie wylosowane, ale w tej loterii nikt nie chce być zwycięzcą…

O tym miasteczku traktuje opowiadanie „Loteria”, które w 1948 roku opublikował „The New Yorker”. Tekst ten wywołał skandal, wielu czytelników magazynu rezygnowało z prenumeraty, autorka dostawała listy z pogróżkami. Po latach stało się jednym z najsłynniejszych opowiadań w historii amerykańskiej literatury i uważane jest za najdoskonalsze w dorobku Shirley Jackson, autorki m.in. „Poskramiania demonów”, czy „Nawiedzonego domu na wzgórzu”, powieści grozy które były wielką inspiracją dla Stephena Kinga, czy Neila Gaimana.
Ponad 70 lat po publikacji opowieść o małym miasteczku wciąż budzi silne emocje. Niepokój i gniew. Wciąż aktualne są też pytania, które stawia. O społeczny konformizm, tradycję, instytucjonalną przemoc, strach jako narzędzie kontroli…”.